background

Genel Müdür'den Mesaj

  1.  

GÜÇLÜ TEKNOLOJİK ALTYAPI, ARTAN BAŞARI

2020 yılında, yaşanan küresel salgınla birlikte önemi daha da artan dijitalleşme dönemine hızlı bir şekilde uyum sağlayarak, güçlenen teknolojik altyapımızla katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerimizi yatırımcılarımızla kesintisiz bir şekilde sunmaya devam ettik. Bu uyum sürecine aynı zamanda katlanarak artan güçlü finansal performansımız da eşlik etti. Ürettiğimiz ürünleri dijital mecralara aktarma hedefiyle şirket olarak büyük gayret sarf ettik. Son yıllarda bu konuda önemli ölçüde başarı sağlamış; beş mobil uygulamamız ile App Store ve Google Play’de yerimizi almış bulunuyoruz. Ayrıca sektörde lider kurumlardan biri olarak, kurumsal finansman ve danışmanlık faaliyetlerinde pazar payımızı daha da güçlendirmiş durumdayız.

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da yeni başarılara imza atmaya devam ettik. Halk Yatırım’ın yapılandırma danışmanlığını ve aracılığını yaptığı, Halk VKŞ’nin ihraççı, Emlak Konut GYO’nun fon kullanıcısı/kaynak kuruluş olduğu, yapılandırma ve aracılığını Halk Yatırım’ın yaptığı 250 milyon TL ihraç büyüklüğü ile 2019 yılı şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen “Sukuk al Wakalah” işlemi “Bonds & Loans 2020” ödüllerinde Yılın Gayrimenkul Finansmanı İşlemi (“Real Estate Finance deal of the Year”) kategorisinde birincilik ödüllerine, yine aynı kategoride, yapılandırma ve aracılığını Halk Yatırım’ın yaptığı, Emlak Konut GYO’nun ihraççı olduğu 100 milyon TL ihraç büyüklüğü ile 2019 yılı temmuz ayında gerçekleştirilen konvansiyonel bono işlemi üçüncülük ödülüne layık görüldük. Şirketimiz Turkcell Superonline’ın fon kullanıcısı/kaynak kuruluş olduğu, yapılandırma ve aracılığını Halk Yatırım’ın yaptığı 75 milyon TL ihraç büyüklüğü ile 2019 yılı haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen “Sukuk al Wakalah” işlemi “Bonds & Loans 2020” ödüllerinde Yılın İslami Finans İşlemi” (“Islamic Finance Deal of the Year”) kategorisinde birincilik, Yılın Reel Sektör Tahvil İşlemi (“Corporate Bond Deal of the Year”) kategorisinde ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Son olarak, Halk VKŞ’nin ihraççı, Halk GYO’nun fon kullanıcısı/kaynak kuruluş olduğu, yapılandırma ve aracılığını Halk Yatırım’ın yaptığı 205 milyon TL ihraç büyüklüğü ile 2019 yılı ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen “Sukuk al Wakalah” işlemi “Bonds & Loans 2020” ödüllerinde Yılın Gayrimenkul Finansmanı İşlemi (“Real Estate Finance deal of the Year”) kategorisinde ikincilik ödülüne layık bulundu.

Sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz güçlü teknolojik altyapımız, geniş müşteri tabanımıza sunduğumuz hizmetin artan kalitesine destek olmaya devam ederken; ülkemizin her noktasından 24 saat sorunsuz işlem gerçekleştirilmesine de imkân veriyor.

IFN’den Dünyada Yılın Islami Finans Işlemi Ödülü

Halk Yatırım, İslami Finans Dünyası’nın uluslararası ana akım haber kuruluşu olan Islamic Finance News (“IFN”) tarafından düzenlenen 8 Mart 2020’de Dubai’de gerçekleştirilen Ödül Töreni’nde Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (“Emlak Konut”) 26 Şubat 2019 tarihinde ihraç ettiği 250 milyon TL tutarındaki yönetim sözleşmesine dayalı sukuk ihracı ile “IFN Ödülleri 2019- Dünyada Yılın Sukuk İşlemi” ödülüne layık görüldü.

2020-Yatırımcılara Committed Line Sağlayan İlk İhraç

Halk Yatırım, 25.03.2020 tarihinde Türkiye’nin ilk fosfatlı ve kompoze gübresinin üreticisi olan Gübretaş için varlık portföyünün, ihraç tutarının %120’si oranında kimyevi gübre olduğu ve dayanak emtianın yanı sıra yatırımcılara ihraççı tarafından geri dönülemez garanti sağlama (Committed Line) özelliğine sahip, yönetim sözleşmesi ve alım-satıma dayalı 85 milyon TL tutarında 1 adet sukuk ihracı gerçekleştirdi. Bu ihraç, yatırımcılara 2. güvenlik mekanizmasının sağlanması özelliğine sahip olup, piyasada bu şekilde “Committed Line”a sahip ilk borçlanma aracı ve sukuk ihracı özelliğini taşıyor.

Güçlü Teknolojik Altyapı

Sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz güçlü teknolojik altyapımız, geniş müşteri tabanımıza sunduğumuz hizmetin artan kalitesine destek olmaya devam ederken; ülkemizin her noktasından 24 saat sorunsuz işlem gerçekleştirilmesine de imkân veriyor.

Organizasyon yapımız, yatırımcılarımızın beklentilerinin doğru yönetilmesi çerçevesinde dinamik olmaya devam ediyor. Ayrıca, Halk Yatırım müşterilerine gün içi yatırım danışmanlığı önerileri sunabileceğimiz ve müşterileri yatırım tercihleri konusunda bilgilendirmeye yönelik Akıllı Öneri Sistemi (AÖS), yapay zekâ ile üretilen kantitatif analiz hisse ve fon raporları, yatırım danışmanlığı önerileri, güncel model portföy önerileri ve genel öngörülerin oluşturulabileceği anket çalışması gibi modüllerden oluşan mobil ve web uygulamalarına sahip yeni ürünümüz ile müşterilerimize hizmet sunmaya başladık. Akıllı Öneri Sistemi ve farklı birçok projeyi kurum hedeflerimize ulaşmakta etkili unsurlardan biri olarak görüyoruz. Otomasyon ürünlerinin devreye alınmasıyla, Araştırma birimi ürün ve hizmetlerinin çeşitlilik ve derinliğinin artırılması yatırımcı memnuniyetine de yansıdı.

2020 yılı içerisinde emir iletimi için yeni hizmet kanalımız Matriks tabanlı mobil uygulamamız olan Halk Yatırım Borsa’yı devreye alarak, Halk Yatırım’ın sahip olduğu mobil kanal sayısı artırıldı.

2020 yılında regülasyonlara uyumumuzu artırmak amacıyla teknolojik, prosedürel, organizasyonel düzenlemeler yapıldı. Kurum içerisinde kullanılan tüm prosedürlerin güncellenmesi amacıyla danışman firma gözetiminde çalışmalar yürütüldü.

İşlem sürekliliğini sağlayabilmek amacıyla acil eylem merkezi ve şehir dışı olağanüstü durum merkezi kuruldu. Tamamı flash disklerden oluşan IBM storage sistemi ana uygulamalarımızı destekleyecek şekilde kullanıma alındı. Kurumumuzun halka arza liderliği yapması durumunda kullanılması gereken halka arz liderlik portalı altyapısı hazırlandı.

Emir iletim kapasitesini artırmak amacıyla 2020 yılı içinde pay piyasasındaki emir iletim hızımız 200 emir/saniye’den 400 emir/ saniye’ye yükseltildi. Emir iletiminde sürekliliği ve kesintisizliği sağlamak amacıyla XFront Hızlı Emir İletimi Projesi kapsamında altyapı yatırımları ve teknolojik mimari yapılandırma çalışmaları yürütüldü. Bilgi güvenliği altyapımızı güçlendirmek amacıyla başlatılan DLP (Data Loss/Leak Prevention) Projesi devam ediyor.

Emir iletim kapasitesini artırmak amacıyla 2020 yılı içinde pay piyasasındaki emir iletim hızımız 200 emir/saniye’den 400 emir/saniye’ye yükseltilmiştir.

KİŞİSEL GELİŞİME YÖNELİK ONLİNE EĞİTİMLER

Pandeminin ilk gününden itibaren %60-70 gibi bir oranla uzaktan çalışma modeline hızlı bir geçiş sağlayan Halk Yatırım, gerekli tüm teknolojik altyapı imkânlarını ve ekipmanlarını çalışanlarına sağlamıştır.

Halk Yatırım’ın uzun vadeli hedeflerini dikkate alarak sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde işlem sürekliliğini sağlayabilmek için “olağanüstü durum merkezi” oluşturuldu. Emir iletimindeki sürekliliği ve kesintisizliği sağlayabilmek için X-Front Projesi hayata geçiriliyor. Müşteri sadakati oluşturmak amacıyla Kurumumuzun sunduğu ürün ve hizmet çeşitliliği artırıldı. Başlatılan Elektronik Sözleşme Proje Programı kapsamında yapılacak altyapı ile uzaktan yeni müşteri ediniminin sağlanmasına yönelik adımlar atıldı.

Halk Yatırım, 2020 sonu itibarıyla güçlü finansallarıyla sektördeki güçlü konumunu sürdürdü. 2020 dönem sonunda net karımız %105,6 artarak 187 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde ortalama özkaynak kârlılığı ise %44’ten %63’e yükseldi. 2020 dönem sonu itibarıyla özkaynaklarımız 364,2 milyon TL’ye ulaştı.

Bu noktada belirtmek gerekir ki; bu başarılı sonuca ulaşırken, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağını güçlü altyapımızla verimli bir şekilde birleştirmemizin etkisi büyüktür.

Uzaktan Çalışma Düzenine Hızla Uyum Sağladık

Mart ayından itibaren dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan salgın nedeniyle personelimizin sağlığını güvence altına almak adına, iş sürekliliğine ara vermeden hızlı bir şekilde çalışanlarımızı uzaktan çalışmaya yönlendirdik.

Pandeminin ilk gününden itibaren %60-70 gibi bir oranla uzaktan çalışma modeline hızlı bir geçiş sağlayan Şirketimiz, gerekli tüm teknolojik altyapı imkânlarını ve ekipmanlarını çalışanlarımıza sağladı. Son 2-3 yıldır mobil çalışma üzerine yapmış olduğumuz gerek teknolojik altyapı planlamaları gerekse de mevzuatsal hazırlıkların, pandemi sürecinde uzaktan çalışmaya geçişte hızlı aksiyon alabilmemizde önemli rolü oldu.

Bu süreçte uzaktan çalışanlarımızın motivasyonlarını yüksek tutmak için online etkinlikler yapılarak, mesleki bilgi ve becerileri ile kişisel gelişimlerini artırmaya yönelik yoğun online eğitimler düzenlendi. Yine bu dönemde artan iş hacmimizi karşılamak adına personel sayımız %5 artırılarak yeni istihdam yaratıldı.

Halk Yatırım orta vadede kalıcı olmak adına iyi kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi gerektiğinin farkındadır. Şirketimiz, bu çerçevede gelecek nesillere karşı sorumluluklarını yerine getirebilmek hedefiyle uzun vadeli planlar yapıyor.

Halk Yatırım olarak, tarihi değerlerimizin geleceğe taşınmasına destek olmak amacıyla Aizanoi arkeolojik kazılarına destek olmaya devam ediyoruz. Borsayı her yönüyle anlamak isteyenler için Aizanoi’dan günümüze uzanan borsa tarihinin önemli anlarına şahitlik etme imkânı sağlayan, kapsamlı bir borsa tarihi deneyimi sitesi ilkborsa.com’u da ziyarete açtık.

2021 Yılında da Teknoloji ve Altyapı Ana Ilgi Odağımız Olacak

2021 yılının da Halk Yatırım açısından yeni başarı hikâyelerinin elde edildiği bir yıl olacağı inancında ve kararlılığındayız. Yeni ve dijital dönüşümün ağırlığının arttığı ürün ve hizmetlerimizle, sermaye piyasamızın zenginleşmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

2021’de IVR projesinin tamamlanması ve ileriki yıllarda yeni fonksiyonlar ekleyerek geliştirilmesi amaçlanıyor. Kurumsal portalın yenilenmesi, Halk Yatırım kurumsal internet sitesinin modernizasyonu öncelikli gündem maddelerimiz arasında olacaktır. 2020 yılı içerisinde altyapısını tamamladığımız XFront Projesi’nin tamamlanmasıyla tüm kullanıcı ekranlarının ve dashboardlarının kullanıma açılması planlanıyor.

Kurum altyapı mimarisinin bilgi güvenliği çerçevesinde şekillendirmemizi sağlayacak olan DLP Projesinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

SPK’nın aracı kurumlara yetki vermesiyle birlikte sektörde ilkler arasında olma hedefiyle başlattığımız ve FonlaBüyüsün adını verdiğimiz, Kitle Fonlama Platformu Projesi’nin 2021 yılı içerisinde tamamlanmasını amaçlıyoruz.

Müşteri tanıma mobil uygulaması için başladığımız çalışmalarda, yeni bir aplikasyon hazırlanarak kendi kendine hizmet verebilen, sıfırdan müşteri edinimi sağlayabileceğimiz altyapı kurgusu için çalışma yürütülüyor. Müşterilerimizin internet ve mobil kanallardan “log in” esnasında güvenliklerini sağlamak ve SMS kaynaklı yaşanabilen sorunları çözmek amacıyla başlatılan SoftOTP Projesi’nin yılın ikinci çeyreğinde kullanıma açılması hedefleniyor.

Kurum altyapı mimarisinin bilgi güvenliği çerçevesinde şekillendirmemizi sağlayacak olan DLP Projesinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor

2021’in Şirket olarak koyduğumuz hedeflere ulaşmak adına başarılarımızı ivmelendirip, yeni başarılar elde edeceğimiz verimli bir yıl olmasını amaçlıyoruz.

Kariyer ve bireysel gelişimi öncelikli hedeflerimiz olarak belirleyip, geleceğin liderlerini Halk Yatırım ailesinde yetiştireceğiz. Dönüşürken, “İnsan Kaynağı”, “Teknoloji”, “Operasyon Verimliliği” ve “Risk Yönetimi” hep odağımızda olacak.

Tüm bu hedef ve projelerimizi gerçekleştirmede en önemli değer olduğuna inandığımız çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Bülent Sezgin
Genel Müdür